Oltalar: Modelleri, hareketleri, ana özellikleri öğrenin

Çeşitli balıkçılık yöntemlerinde, tatlı veya tuzlu suda kullanılabilen çeşitli olta türleri vardır. Model çeşitliliğinin yanı sıra çeşitli eylemler ve özellikler de büyüktür.

Oltalar, ister suda ister su dışında balık tutmak için olsun, olta balıkçıları tarafından kullanılan ana araçlardır. Hareket, malzeme ve hatta bir araya getirilme şekillerinde farklılıklar gösteren çeşitli olta modelleri vardır.

Olta aksiyonları dört tipte sınıflandırılabilir: ağır, orta, hafif ve ultra hafif. Bir kamışın aksiyonu, gövdesinin esnekliğine göre belirlenir - başka bir deyişle, kamışın sap olmayan kısmı. Ağır aksiyonlu kamışlar serttir ve büyük balıklar için idealdir; hafif aksiyonlu kamışlar daha esnek bir gövdeye sahiptir ve daha küçük balıklar için uygundur.

Malzemeye gelince, olta kamışları fiberglas, bambu, grafit veya karbondan yapılabilir. Fiberglas kamışlar en ekonomik ve kötü hava koşullarına dayanıklıdır, ancak daha az hassas bir gövdeye sahiptir, bambu kamışlar ise çevre dostu bir ürün arayanlar için en iyi olta kamışları olarak kabul edilir. Grafit kamışlar daha hassas bir gövdeye sahiptir, oltalarla balık tutmak için idealdirKarbon olanlar ise en hafif ve en güçlü olanlarıdır, ancak aynı zamanda en pahalı olanlarıdır.

Son olarak, ideal olta seçiminin, uygulamayı düşündüğünüz balıkçılık türüne bağlı olacağını vurgulamak önemlidir. Bu nedenle, herhangi bir ürün satın almadan önce bir uzmana danışın.

Oltalar ve çeşitleri

Balık tutma gezinizin başarısını garanti altına almak için, güvenlik ve her şeyden önce kullanım kolaylığı sağlayan ekipmanlara sahip olmak önemlidir.

Makaralar için çubuklar, makaralar, eğirme çubukları ve sinek balıkçılığı , sopa teleskopik ve hatta geleneksel Bambu diğer modeller arasında piyasada mevcuttur.

Her balıkçılık türü özel ekipman gerektirir, bu nedenle okyanus oltasıyla barajda balık tutmak veya sörf oltasıyla sinek balığı avlamak neredeyse imkansızdır.

Aşağıda ana oltaların özelliklerini ve yöntemlerini açıklıyoruz:

Sinek Balıkçılığı

Olta, sinek balıkçılığının en önemli bileşenlerinden biridir. Balıkçının tekniği ile birlikte oltanın atılmasını ve yemin sorunsuz bir şekilde sunulmasını sağlar. Genellikle hafif ve esnek bir malzeme olan grafitten yapılırlar.

Bir çubuk seçerken üç önemli unsur vardır: uzunluk , sayı ve özellikle eylem .

Uzunluğa gelince, en geleneksel boyut olan 9 fitlik bir olta, Brezilya'daki hemen hemen her sinek balıkçılığı gezisi için uygundur.

Olta numarası, kullanılacak misina sayısı ve aranan yem ve balığın büyüklüğü ile ilgilidir.

Numaralandırma 1'den 15'e kadar gider Sayı ne kadar düşük olursa, yemlerin ve balıkların boyutu o kadar küçük olur. Sayı ne kadar yüksek olursa, yemler o kadar büyük ve ağır olur. Yakalanan balıkların boyutu da o kadar büyük olur.

Örneğin: Brezilya balıklarının çoğu 7 ila 9 numaralı sinek ekipmanlarıyla yakalanabilir.

Bununla birlikte yavaş oltalar en hassas sineklerin sunumunu sağlar.

Bu orta boy çubuklar Çeşitli balıkçılık stillerini kapsar ve daha fazla sertliği balıkçının tekniğiyle birleştirir. Atıştan tamamen ödün vermeden bazı hatalara izin verirler.

Bu hızlı çubuklar balıkçıdan daha fazla beceri gerektirir ve daha uzun çekişlere izin verir.

Kamışın titreşimini de hesaba katmalısınız. Büküldükten sonra uç çok fazla titreşemez. Uç titreşimi ne kadar çabuk durursa, kamış o kadar iyi olur.

Baintcasting

Kamışın ana işlevi, yemi belirli bir mesafeye, belirli konumlara atmaktır Ayrıca oltaya takıldıktan hemen sonra balıkla yapılan mücadelede de temel bir rol oynar.

Hem makaralar hem de spinli makaralar için olta modelleri vardır. En büyük fark, geçişlerin boyutu ve konumundadır.

Makara ile balık tutmak için Çeki çubukları çubuğun altındadır ve misina spiral şeklinde çıktığı için ilk çubukların daha büyük olması gerekir. Bu, misina ile çeki çubukları arasındaki sürtünmenin atış mesafesini azaltmasını önler.

Makaralı oltalarda genellikle bir " tetikleyici "İplikleri çubuğun üstündedir ve daha küçüktür, çünkü dönen şey misina değil makaranın makarasıdır.

Genellikle fiberglas, karbon fiber ve karışık alaşımlardan yapılırlar. Bu nedenle, karbon fiber olanlar en hafif ve en güçlü olanlardır.

Uzunluk 4 fit ila 7 fit 6 inç arasında değişir, ancak en yaygın olanları 5'6 ″ - 6 ″ - 6'6 ″ ve 7 'dir.

Her kamışın kullanabileceği bir dizi misina gücü ve en uygun yem ağırlığı vardır. Başka bir deyişle, döküm yeteneği olarak adlandırılan şeydir.

Bu bilgiler, kamışın blank olarak da adlandırılan çubuğunun üzerine yazılır.

Surfcasting

A plaj balıkçılığı (surf casting) uzun adımlar, dolayısıyla uzun oltalar gerektirir. Balıklar her zaman dalgakırana yakın değildir. En uygun oltalar genellikle 3 metreden uzundur.

Döküm kapasitesinin mutlaka yüksek olması gerekmez. Balığın bulunduğu bölgeye ulaşabilmek için olta balıkçısının kullandığı kurşun ve yemin ağırlığına uygun olmalıdır.

Akımın gücüne bağlı olarak, kurşunun boyutu ve döküm kapasitesi seçilir.

Sahil balıkçılığından sonra tuz ve kumdan arındırmak için olta iyice temizlenmelidir.

Okyanus Balıkçılığı

Okyanus balıkçılığı için tüm ekipmanlar oldukça spesifiktir: oltalar, makaralar, yemler vs. Oltalar çok dayanıklıdır ("stand up" tipi ultra ağır ekipmanlar). Bunun nedeni, bu yöntemde aranan balıkların büyük ve vahşi olmasıdır.

Bu çubukların sapı, teknelerin desteğine destek olması için daha kalındır ve genellikle çubuk eğri gibi bükülür.

Sabit

Düz olta kamışları olarak da bilinen bu kamışlar, makaralar veya makaralar için geçişler veya kancalar olmadan, fiber, bambu veya karbondan yapılmış, çeşitli uzunluklarda tek parça veya geçmeli kamışlardır.

Hareket, direnç ve boyut sınıflandırması geleneksel kamışlarla aynıdır. Genellikle "bekleme balıkçılığı" için kullanılırlar.

Bambu çubuğu gibi eski ve iyi bilinen "caipira çubuğu".

Oltaların Bağlanması ve Hareketleri

Çubuğun belirli bir kuvvet altında bükülmeye başladığı noktayı gösterir. Esas olarak çubuğun toparlanma süresini, çubuğun ucunun başlangıç konumuna dönmesi için gereken süreyi gösterir.

Yani kamış boşluğun yaklaşık 1/4'ü kadar bükülürse, ucun doğal konumuna dönmesi daha az zaman alacaktır. Bu nedenle ekstra hızlı bir kamış olacaktır.

Ekstra hızlı: Sadece ucundan kıvrılır (uzunluğunun yaklaşık 1/4'ü).

Hızlı: Uzunluğunun 1/3'ü kadar esniyor.

Ortalama: Uzunluğunun yaklaşık yarısı kadar kıvrılır.

Yavaş: Neredeyse tüm uzunluğu esner.

Olta sapları

Tutma yeri olarak da adlandırılan kablolar rahat olmalı, iyi bir yüzey ve kaliteli malzemeye sahip olmalıdır.

Sonuçta, balıkçı bir balık avı gezisi sırasında saatlerce tutabilir. Diğerlerinin yanı sıra mantar, EVA, ahşap, alüminyum ve kauçuktan yapılabilirler.

Alüminyum ve ahşaptan yapılanlar ağır olduğu için en çok tavsiye edilenler mantar veya EVA'dan yapılanlardır. Bu şekilde, her kablo türü farklı bir balıkçılık için geliştirilmiştir.

Bazı temel tipler şunlardır:

 • Tabanca kabzası: Tek elle tutulacak şekilde tasarlanmıştır, rahattır ve yapay yemler ve makara ile balık tutmak için endikedir. Büyük balıklarda veya avcı balıklarda kullanılmamalıdır, çünkü daha fazla desteğe izin vermez, bu da balıkçının bileğini yorar. İyi bir dengeye sahip değildir.
 • Düz (tetik): Çok işlevsel bir modeldir ve şu anda en yaygın olarak üretilen modeldir. 7 ila 15 inç arasında değişir ve makaralı veya makarasız çeşitli durumlarda kullanılabilir.
 • Atış: Makaralarla kullanılmak üzere özel olarak geliştirilmiştir, 8 ila 10 inç uzunluğundadır ve neredeyse tüm balıkçılık türleri için kullanılabilir.
 • Çelik kafa: Sahilde olduğu gibi uzun kamışlarda (7 fitten fazla) ve uzun atışlarda kullanılır. Kablo uzunluğu 13 inç'in üzerine çıkabilir. Bu nedenle, büyük balıklar ve uzun dövüşler için belirtiyoruz.
 • Çevirme: Makara kullanımı için uygun olan uzunluğu, 6,5 fit üzerindeki kamışlar için 9 ila 11 inç arasında değişir.
 • Musky: Ağır ekipmanlar için bir kablodur, bu nedenle uzunluğu normalde 10 inçten fazladır, en az 6,5 fitlik çubuklar ve 25 pound'dan daha yüksek dirençli hatlar içindir. Daha çok makara ile kullanım için endikedir.

Oltaların hareketi

Oltalar ayrıca aksiyonlarına, yani balığı sudan çıkarmak için ne kadar çaba sarf ettiklerine göre de sınıflandırılır.

Uygun olmayan bir ekipmanla çok büyük bir balık oltanın kırılmasına neden olabileceğinden, oltaların üzerinde belirtilen aksiyona uymak çok önemlidir.

Eylemlerle ilgili olarak mahkemeler ikiye bölünmüştür:

 • Ultra hafif: 6 pound'a kadar
 • Işık: 14 pound'a kadar
 • Orta hafiflikte: 17 pound'a kadar
 • Ortalamalar: 20 pound'a kadar
 • Orta-ağır: 30 pound'a kadar
 • Ağırmış: 45 pound'a kadar
 • Ultra ağır veya ekstra ağır: 45 lbs'den fazla.

Sonuç: Olta seçimi, balık tutma gezinizin performansı ve özellikle başarısı için kritik öneme sahiptir, bu nedenle bu yazıdaki bilgileri gözlemlediğinizden ve kullandığınızdan emin olun.

Son olarak, sizin için faydalı olduysa aşağıya yorumunuzu bırakın, bizim için çok önemli.

Vikipedi'deki olta bilgileri

Ayrıca bakınız: İyi bir olta satın almak için bilmeniz gereken her şey

Sanal Mağazamızı ziyaret edin ve promosyonlara göz atın!

Başa dön