Kapibara, Hydrochoerinae alt familyasına ait bir memelidir. Hayvan aynı zamanda kemirgen olarak kabul edilir ve av, paca, agouti ve gine domuzu ile aynı grupta yer alır.

Dağılımla ilgili olarak, bireylerin Güney Amerika'nın her yerinde yaşadığını, ancak göllerin, nehirlerin ve bataklıkların bulunduğu And Dağları'nın doğu kesiminde yaşamayı tercih ettiklerini bilin.

Capybara, dünyanın en büyük kemirgeni olarak kabul edilir. Ana dağılımı, düzinelerce farklı isim aldığı Güney Amerika'dır. İnsanlar tarafından yemek için avlanan bir hayvandır, bu nedenle bazı ülkelerde neslinin tükenmesini önlemek için koruma altına alınması yaygındır. Caviidae familyasına ve Hydrochoerus cinsine aittirler, bu da yarı sucul hayvanlar oldukları, suya yakın yaşadıkları vedoğru büyümeleri için nemli alanlara ihtiyaç duyarlar.

Saldırgan hayvanlar değillerdir, ancak davranışları türlerinin oldukça tipik bir örneğidir. İnsanların bulunduğu yerlere uyum sağlayabilirler ve gece yiyicileri haline gelirler. Bazı insanlar kapibaraları evde yetiştirir ve bu memeliler kendilerini yırtıcılardan korumak için sağlanan alanı güvenli bir yer olarak kabul ederler. Bununla birlikte, egzotik bir tür olduğunu ve bakım gerektirdiğini belirtmek gerekirÖzel ürünler.

Türün insanlar tarafından değiştirilmiş ortamlara uyum sağlama konusunda çok iyi bir yeteneğe sahip olduğunu belirtmek gerekir, bu nedenle aşağıda daha fazla ayrıntı bulabilirsiniz:

Sınıflandırma:

 • Bilimsel adı: Hydrochoerus hydrochaeris
 • Aile: Caviidae
 • Sınıflandırma: Omurgalı / Memeli
 • Üreme: canlı doğuran
 • Beslenme: Otçul
 • Habitat: Karasal
 • Sipariş: Kemirgenler
 • Cins: Hydrochoerus
 • Uzun Ömür: 10 - 15 yıl
 • Boyut: 1.1 - 1.3m
 • Ağırlık: 35 - 66kg

Capybara'nın temel özellikleri

Kapibara gezegendeki en büyük kemirgen Maksimum 50 kg ağırlığa ulaşır. dimorfizm é görünür Örneğin, en büyük dişi 91 kg ile São Paulo eyaletinde, en büyük erkek ise 73 kg ile Uruguay'da görülmüştür.

Bu anlamda ilginç bir nokta, Arjantin'in yanı sıra güneydoğu ve orta-batı Brezilya'dan gelen örneklerin Venezuela'dan gelenlerden daha büyük olma eğiliminde olmasıdır. Maksimum uzunluk 1,2 m, omuzlarda 60 cm'dir ve vücut fıçı şekline sahip olmanın yanı sıra sağlam olacaktır. Aslında, vücut koyu kahverengi veya kırmızı olabilen yoğun bir kürkle kaplıdır.

Ayrıca büyük bir kafaları, küçük ve tüysüz kulakları ve arka ayakları daha uzun olmak üzere kısa bacakları vardır. Ön ayaklarda 4, arka ayaklarda ise sadece 3 parmak bulunur. Beslenme konusunda kapibaralar otçuldur ve bu tür beslenme için adaptasyonları vardır.

Sonuç olarak, bireyler 2 l'ye kadar hacme sahip J şeklinde basit bir mideye sahiptir. Çekum, gıdaların bakteriler tarafından fermente edilmesi için kullanılır ve hacmi 5 l'ye kadar çıkabilir ve sindirim sistemi hacminin %63 ila 74'ünü kaplar.

Diğer kemirgenlerden farklı olarak kapibaralar, vücudun her yerinde bulunan ve ter üretmeye yarayan ter bezlerine sahiptir.

Hayvan hakkında daha fazla bilgi

Boyları 130 cm'ye kadar uzasa da, 60 ila 80 cm uzunluğunda hayvanları görmek yaygındır. Doğal koşullarda ortalama ağırlıkları 45 kilodur, ancak tutsak olarak yetiştirilmeleri ağırlıklarını 70 kiloya çıkarır.

Vücudu tıpkı kafası gibi kompakt, geniş ve çok güçlüdür. Kısa bir boynu ve Kapibara'nın en güçlü kaslarından biri vardır. Kulakları küçük, düz ve tüysüzdür. Burnu ana çalışma aracıdır, bu yüzden güçlü ve kompakttır. Toplam 20 dişi vardır, ancak bir kemirgen olacak kadar güçlüdür.

Kuyrukları yoktur, ancak bu kısımlarını koruyan bir derileri vardır. Kapibaranın arka ayakları ön ayaklarından daha uzundur, bu da oldukça hızlı bir kaçış başlatmasını sağlar. Koşarken, güçlü ve çok kalın ayak parmaklarını vücuduna dayar, bu da mükemmel bir yüzücü olmasını sağlar.

Capybara nasıl çoğalır?

Kapibara'nın östrus döngüsü 7,5 gün sürerken, yumurtlama süresi en fazla 8 saattir. üreme mevsimi tüm yıl boyunca devam eder Erkek, suda çiftleşmeye gelene kadar dişiyi 5 ila 10 dakika boyunca takip eder.

Bununla birlikte, üremenin genellikle Brezilya'da Eylül ve Ekim ayları arasında, Venezuela'da ise Nisan ve Mayıs ayları arasında gerçekleştiğini belirtmek önemlidir. Dişiler yılda iki kez hamile kalabilir, ancak yalnızca bir kez hamile kalmak da yaygındır. Yaşlı dişiler daha fazla yavru doğurabilir, ancak genellikle 150 günlük bir gebelik süresi ile 1 ila 8 arasında olacaktır.

Bu nedenle, aşağıdakileri açıklığa kavuşturmak ilginçtir: Kapibaralar sürüler halinde yaşarlar ve bununla birlikte, birkaç dişinin yavruları birlikte büyür ve bir annenin birkaç yavrusu olduğu izlenimini verir. Ebeveynler herhangi bir yuva yapmazlar, bu nedenle yavru herhangi bir yerde doğabilir.

Son olarak, erkekler daha az ebeveyn bakımı gösterir, ancak çok sayıda yavru doğurduklarında, ebeveynler yetiştirmeye yardımcı olur.

Üremeniz hakkında daha fazla bilgi

Üreme, erkeğin dişiyi takip etmesine izin veren ortamlarda gerçekleşir. Dişi doğurmak için yuva yapmaz, ancak bunu yapmak için serin bir yer arar. Ortalama yavru sayısı 7 bireydir, ancak ölüm oranı %50'nin üzerindedir, bu da sadece 2 ila 3 yavrunun hayatta kaldığı anlamına gelir.

Davranış, koşarkenki hız ve güç, yavruların dövüldüğü ve kolayca avlandığı ana kazalardır. Bir kapibara yavrusu doğal olarak 3 ay sonra ebeveynlerinin yanında hayatta kalacak ve 6 aya ulaştığında bağımsız hale gelecektir.

Kapibara'nın cinsel olgunluğu 2 yaşında gerçekleşir, ancak dişiler bu olgunluğa erkeklerden daha hızlı ulaşır. Erkekler döllenmeyi sağlamak için dişiye bir günde 25 defaya kadar binebilir. Gebelik süresi yaşadıkları yere bağlı olarak 110 ila 150 gün arasında değişir.

Bu memelilerin en sevdiği yiyecek

Çeşitli çalışmalar kapibara'nın otçul Bu şekilde, 1970'lerde diyetle ilgili bir çalışmada elde edilen aşağıdaki verileri daha spesifik olarak ele aldığımızda:

Kapibaralar 3 tür Cyperaceae, 4 tür çalı, 5 tür su bitkisi ve 21 tür ot yiyebilmektedir. Bu çalışma, türün ot gibi besinlere verdiği önceliği kanıtlamaktadır.

Öte yandan, diyet türünün mevcut yiyecek miktarına bağlı olarak bölgeye göre değiştiğini belirtmek önemlidir. Örneğin, Paraná Nehri deltasında yaşayan kapibaralar genellikle Cyperaceae familyasından türlerle beslenir.

Venezuela'nın llanoslarında yaşayan bireylerin diyeti otlara dayanır. Bölgede yiyecek kıtlığı olduğunda Cyperaceae familyasından otlarla da beslenebilirler.

Ana besinleri taze, yumuşak otlaklardır. Su kaynaklarına çok yakın yetişen bitkileri severler ancak kaslarının ihtiyaç duyduğu lifi elde etmek için daha yüksek lignin içeriğini tercih ederler. Tatlı bitkiler için benzersiz bir tercihleri vardır, bu nedenle insanların meyve ağaçları, şeker kamışı veya mısır gibi tahıllar yetiştirdiği plantasyonlarda kapibaraları görmek normaldir.

Kapibara beslenmesindeki dikkat çekici bir davranış da koruma kapasiteleridir. Belirli bir bölgede beslendikten sonra, özellikle yaz yaklaştığında bitkilerin büyümesine izin vermek için bölgeyi terk ederler.

Esaret altında yetiştiriciler, doğal olarak gelişebilmeleri ve stres seviyelerini düşürmek için sulak alanların yakınına lif ve şeker içeriği yüksek bitkiler ekme eğilimindedir. Bununla birlikte, şeker kamışı, mor kral otu ve mısır gibi tahıllar kapibara diyetinin büyük bir bölümünü oluşturur.

Türler hakkında merak edilenler

Bir merak olarak, şu konular hakkında konuşabiliriz türlerin korunması Her şeyden önce, Uluslararası Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği'nden alınan bilgilere göre kapibaranın nesli tükenmekte olan bir tür olmadığını anlayın.

Bu nedenle, hayvan "az endişe verici" kategorisinde yer almakta ve çok sayıda koruma biriminde iyi bir dağılım göstermektedir.

Aslında, popülasyonlar istikrarlıdır çünkü farklı yerlere uyum sağlayabilirler. Bir fikir sahibi olmanız için, bireyler şeker kamışı tarlaları ve meralar gibi insanlar tarafından büyük ölçüde değiştirilmiş ortamlarda yaşarlar. Sonuç olarak, mera oluşturmak için ormansızlaştırma kapibara popülasyonlarının genişlemesine yardımcı olabilir.

Son olarak, bireyler kentsel yerlerde, parklarda ve ilginç bir şekilde yerleşim alanlarında bile görülebilir. Türlere yönelik tek bariz tehdit deri satışı için ticari avcılık olabilir. Ancak, bireyler deri için yetiştirildiğinden avcılık vahşi popülasyonları çok fazla etkilemez.

Capybara'nın yaşam alanı ve nerede bulunacağı

Kapibara, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde yaşar. Güney Amerika Tür, And Dağları'nın doğusundan Arjantin'deki Rio de la Plata'nın ağzına kadar yaşar.

Geniş yayılımı nedeniyle tür, Florida gibi bazı yerlerde istilacı hale geliyor. Bu durumda bireyler bataklıklar, barajlar, göller ve nehirler gibi çeşitli habitatlardan yararlanıyor.

Brezilya'dan bahsetmişken, kapibaralar Amazon, Araguaia ve Paraná nehir havzalarının yanı sıra Rio Grande do Sul ve Pantanal'ın göl alanlarında bol miktarda bulunur.

Bununla birlikte, bazı yerlerde nadir olabilirler: Örneğin, ülkemizdeki Caatinga alanlarında, bazı popülasyonların yok olduğunu belirtmek mümkün olmuştur.

Kuzeydoğu Brezilya'nın kıyı kesiminde, özellikle Rio Grande do Norte ve Ceará arasındaki popülasyonlar da yok olmuştur.

Bu egzotik memelinin ana yaşam alanı büyük tatlı su kütlelerinin yakınlarıdır. Mağarada yaşayan hayvanlar değillerdir ancak açık alanlara da tahammülleri yoktur. Sıcaklıklarını korumak için çamurla dolu kendi deliklerini yapmayı tercih ederler.

Hızlarına rağmen kapibara, avcılarının onları fark etmesine izin vermeyen çalılar veya otlarla kaplı kalmayı tercih eder. Yüzmeye alıştıkları için büyük su kaynaklarına ihtiyaç duyarlar, kaçarken veya bir yerden başka bir yere taşınırken nefes almadan birkaç dakika gidebilirler.

Birbirlerini ve yavrularını korumak için sürüler halinde yaşamayı seven egzotik memelilerdir. Davranışları iklim koşullarına göre değişir. Büyük su kütlelerinin ve bol yiyeceğin olduğu kış mevsimlerinde küçük gruplar halinde ve hatta yalnız kalmayı tercih ederler. Yaz mevsiminde ve kıtlık zamanlarında ise kendilerini korumak için bir arada kalmayı tercih ederler.gruplar koku bezleri ile işaretlenmiştir.

Kapibara'nın Potansiyel Yırtıcıları

Kapibara mükemmel bir avdır ve birçok hayvan tarafından tercih edilir. Eti yumuşaktır, yağsızdır, bol kıvrımlıdır ve sindirimi çok kolaydır. Bu da hayvanların, özellikle kedilerin ve tilkilerin onları sürekli avlamasına neden olur. Sürekli suda kalmaları nedeniyle kaymanlar ve anakondalar da onlar için bir tehdittir.

Ancak kapibaraların nüfusu, bu memelilerin tarlalarını istila etmesiyle birlikte onları avlamayı ve etleriyle beslenmeyi tercih eden insanlar yüzünden yok olmanın eşiğinde.

Bilgileri beğendiniz mi? Yorumunuzu aşağıya bırakın, bizim için önemli!

Wikipedia'da kapibara hakkında bilgi

Ayrıca bakınız: Mavi balina: boyut, ağırlık, yaşam alanı, özellikler ve üreme

Sanal Mağazamızı ziyaret edin ve promosyonlara göz atın!

Başa dön